Κυριακή, 1 Φεβρουαρίου 2015

Τα τρίφυλλα Υποβρύχια βύθισαν τις δικέφαλες κότες!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με σκορ 9-4 του ΠΑΟΚ στο κολυμβητήριο του Ζωγράφου, νικώντας στο 3ο από τα 4 ντέρμπι που έδωσε εντός έδρας, και πλέον έχει σφιχταγκαλιάσει τη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι Πράσινοι παίζοντας άμυνα για σεμινάρια απέναντι στον ΠΑΟΚ που κατά διαστήματα εγκλωβιζόταν στη ζώνη των γηπεδούχων πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 4-1 στο ημίχρονο κι έβαλε τις βάσεις για μια ακόμα σπουδαία νίκη.

Το 2-0 του 3ου οκταλέπτου ήρθε να επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές για την ομάδα του Κώστα Λούδη η οποία μετρά πλέον 25 βαθμούς σε 10 αγώνες στην Α1.

Το συγκρότημα του Πάνου Βέργου από την άλλη παρέμεινα στους 17 βαθμούς, έχοντας μόλις 1 περισσότερο από το ΝΟ Βουλιαγμένης που ακολουθεί στην 5η θέση με 16 και αγωνίζεται σε λίγη ώρα.

Κουρλιάφτης, Αφρουδάκης και Παπαδόγκωνας ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων με 2 γκολ ο καθένας, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Μανώλης Σολανάκης με 3 τέρματα.

Το live του αγώνα...

Α΄ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ ΠΑΟ- ΠΑΟΚ 3-1

Στο Ιλίσιο δε θυμίζει σε τίποτα την «ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα» των άλλων (παρόμοιων) αγώνων. Υπάρχει κόσμος, όχι όμως τόσος που θα κάνει τη διαφορά.

1-0: Ο Παναθηναϊκός με τον Παπαδόγκωνα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του Α΄ οκταλέπτου κι οι σφιχτές άμυνες κυριαρχούν στο ματς.

Τέλος πρώτου οκταλέπτου κι ο Παναθηναϊκός προηγείται με 3-1 του ΠΑΟΚ.

Δύο γκολ από τον Παπαδόγκωνα στην κόντρα κι ένα από τον Κουρλιάφτη στην ζώνη από τον Παναθηναϊκό, γκολ μόνο από τον Βογιατζόγλου για τον ΠΑΟΚ.

Β΄ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ ΠΑΟ- ΠΑΟΚ 4-1

4-1: Για τον Παναθηναϊκό, με τον Αργύρη Θεοδωρόπουλο, στον παίκτη παραπάνω.

1.5 λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κι ο ΠΑΟΚ δεν έχει λύσεις επιθετικά, ούτε από τα 2μ. με τον Σολανάκη (ελέω και του εξαιρετικού Καραμπέτσου), ούτε και στον παίκτη παραπάνω.

Τέλος β΄ οκταλέπτου, ο Παναθηναϊκός κρατάει το 4-1 κι ο ΠΑΟΚ έχει χάσει τέσσερα, π΄ντε παραπάνω ελέω αστοχίας και Καραμπέτσου.

Γ ΄ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ ΠΑΟ- ΠΑΟΚ 6-1

Ο Παναθηναϊκός πάει για… περίπατο στο ντέρμπι. Ο Αφρουδάκης το 5-1 κι ο Δερμιτζάκης το 6-1.

Ο ΠΑΟΚ χάνει συνέχεια παραπάνω και δεν μπορεί να σκοράρει ούτε από τα 2μ. ούτε από την περιφέρεια.

Τέλος τρίτου οκταλέπτου… Η ζώνη από το «3 και 4» του Παναθηναϊκού, σε συνδυασμό με την κακή κυκλοφορία της μπάλας και τις άσχημες επιθετικές (και στον παραπάνω) επιλογές του ΠΑΟΚ, το 6-1 δικαιολογεί πλήρως (λόγω και του Καραμπέτσου και των μπλοκ) το σκορ.

Δ΄ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ ΠΑΟ- ΠΑΟΚ 9-4

7-1 από τον Γιώργο Αφρουδάκη, όμως ο φουνταριστός του ΠΑΟΚ, Μανόλης Σολανάκης μείωσε σε 7-3, με δύο δικά του γκολ, 4.50 πριν το τέλος του ματς.

8-3: Ο Κουρλιάφτης για τους «πρασίνους».

8-4: Ο Σολανάκης για τον ΠΑΟΚ και θέλει 1.30 πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει το ντέρμπι και από το 5.00 περίπου έχει βάλει ο Κώστας Λούδης και Νέους Άνδρες στον αγώνα για εμπειρίες.

9-4 από τον Σαρτζετάκη και τέλος αγώνα!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 9-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-0, 2-0, 3-3

Παναθηναϊκός (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Κομάντινα, Σαρτζετάκης 1, Κόχειλας Ν., Κουρλιάφτης 2, Θεοδωρόπουλος 1, Παπαδόγκωνας 2, Καλογεράκος, Αφρουδάκης Γ. 2, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος, Γερακούδης, Γρηγοριάδης, Πανταζόπουλος, Σπυρόπουλος

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Κεχαγιάς, Σαρησάββας, Μιτελούδης, Αληχανίδης, Προσινικλής, Νικολαΐδης, Κόλιανιν, Παπαποστόλου, Βογιατζόγλου 1, Σολανάκης 3, Μαζοκοπάκης, Βαχαρέλης, Μπελιζιώτης

Αλυτάρχης: Κώστας Καραμουσουλάκης

Διαιτητές: Μπιράκης, Κωνσταντινίδης

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Μια σταθερή παντοτινή αξία σε όλες τις πισίνες! Υπεράνω όλων! Κάτι που δεν εξηγείται με λόγια, αλλά που μιλάει στην καρδιά μας. Είναι πίστη σε κάθε πάσα, αφοσίωση στην επίθεση, εμμονή σε κάθε "επαφή", χαρά σε κάθε γκόλ,αγωνία σε κάθε σούτ, πάθος σε κάθε άμυνα.
Πορευόμαστε μαζί της και δεν την αλλάζουμε ποτέ.