Κυριακή, 24 Μαρτίου 2013

Νικητής και στην Ηλιούπολη!

Την εκτός έδρας νίκη με 9-7 σημείωσε ο Παναθηναϊκός επί του ΓΣ Ηλιούπολης για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών.
Οι παίκτες του Μιχάλη Λαζαρίδη, που αντικατέστησε τον τιμωρημένο Φάνη Κουντουδιό στον "πράσινο" πάγκο, επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, παρά το κακό τέταρτο οκτάλεπτο, εξακολουθώντας να διεκδικούν μία θέση στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται άστοχες στην τελική προσπάθεια, αλλά με τέρματα των Γιώργου Αφρουδάκη και Παναγιώτη Παπαδόγκωνα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμούς και αφού βρήκαν λύσεις απέναντι από την εστία των γηπεδούχων αύξησαν το προβάδισμά τους στα 5 τέρματα διαφορά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (6-1).
Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να εξακολουθούν να ελέγχουν τον ρυθμό και με γκολ των Ζάχου Αφρουδάκη και Γιάννη Κουρλιάφτη ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 8-2.
Όλα έδειχναν ότι οι παίκτες του Μιχάλη Λαζαρίδη θα έπαιρναν άνετα και χωρίς ιδιαίτερο κόπο το τρίποντο, ωστόσο στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα οι νεοφώτιστοι πραγματοποίησαν την τελική τους αντεπίθεση και με κύριους εκφραστές τους Κουλιεράκη και Γιάγκο πλησίασαν μέχρι και στα δύο γκολ διαφορά (6-8).
Τελικά, ο Παπαδόγκωνας σκόραρε στον παίκτη παραπάνω, ενώ νωρίτερα είχε αστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι, και σημείωσε το 9-6 για να διαμορφώσει το τελικό σκορ της αναμέτρησης ο Νίκος Κουλιεράκης (7-9).
Μία νίκη που επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να ελπίζει στην κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος που οδηγεί στα πλέι οφ, με βασικούς ανταγωνιστές τον ΠΑΟΚ και τον ΝΟ Αργοστολίου.
Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Καραμάνη έδειξε ιδιαίτερη μαχητικότητα, ειδικά στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν αποκόμισε κάποιο βαθμολογικό όφελος, με αποτέλεσμα να παραμένει χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και να παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία.
Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παπαδόγκωνας με τρία τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν οι Γιώργος Αφρουδάκης και Δήμος Δερμιτζάκης με δύο γκολ ο καθένας.
Από την Ηλιούπολη ξεχώρισαν οι Γιάγκος και Κουλιεράκης που πέτυχαν από τρία τέρματα ο καθένας.
Δείτε εδώ 16 φωτογραφίες του Action Images (φωτογράφος Κώστας Γεωργόπουλος) από το μεσημεριανό ματς της Ηλιούπολης!

ΓΣ Ηλιούπολης-Παναθηναϊκός   7-9
Τα 8λεπτα: 0-2, 1-4, 1-2, 5-1.
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κουρτίδης.

ΓΣ Ηλιούπολης (Νίκος Καραμάνης): Γιάγκος 3, Φωτόπουλος 1, Κουλιεράκης 3.

Παναθηναϊκός
(Μιχάλης Λαζαρίδης): Αφρουδάκης Γ. 2, Παπαδόγκωνας 3, Δερμιτζάκης Δ. 2, Αφρουδάκης Ζ. 1, Κουρλιάφτης 1.

πηγή

Δείτε στο παρακάτω link βίντεο με όλα τα γκολ του Τριφυλλιού στη νίκη με 9-7 επί της Ηλιούπολης που το διατήρησαν σε τροχιά τετράδας:

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Μια σταθερή παντοτινή αξία σε όλες τις πισίνες! Υπεράνω όλων! Κάτι που δεν εξηγείται με λόγια, αλλά που μιλάει στην καρδιά μας. Είναι πίστη σε κάθε πάσα, αφοσίωση στην επίθεση, εμμονή σε κάθε "επαφή", χαρά σε κάθε γκόλ,αγωνία σε κάθε σούτ, πάθος σε κάθε άμυνα.
Πορευόμαστε μαζί της και δεν την αλλάζουμε ποτέ.