Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013

Τα Πράσινα Υποβρύχια βούλιαξαν τον ΝΑΟΚ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με σκορ 12-5 το ΝΑΟ Κέρκυρας και πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα!
Οι πράσινοι ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης, που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ, κάτι που επιβεβαιώθηκε και μέσα στην πισίνα.
Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα οι πολίστες του Φάνη Κουντουδιού επέβαλαν το ρυθμό τους σταδιακά, φτάνοντας στους τρεις βαθμούς της νίκης που τους διατηρούν σε απόσταση βολής από την τέταρτη θέση (ένα πόντο μακριά από τον ΠΑΟΚ).

Από την άλλη οι Κερκυραίοι, που προέρχονταν από το δύσκολο και κουραστικό ματς με το ΝΟ Χανίων που έγινε 15 ώρες πριν, πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλό απέναντι στον σαφώς πιο έμπειρο και πιο ποιοτικό Παναθηναϊκό.
Εξάλλου η ομάδα του Μίλαν Τζόρτζεβιτς επιθυμεί να πάρει βαθμούς στα ματς που την «καίνε», δηλαδή με αντιπάλους που έχουν τον ίδιο στόχο με αυτή που δεν είναι άλλος από την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.
Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς, με επιπόλαιες επιθέσεις κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που επίσης δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Ο Κουρλιάφτης άνοιξε το σκορ μετά από σχεδόν πέντε λεπτά αγώνα και αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ της πρώτης περιόδου, δείγμα της νευρικότητας που επικράτησε στα πρώτα οκτώ αγωνιστικά λεπτά.
Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινοι πέτυχαν δυο γρήγορα γκολ κάνοντας το 3-0 αλλά ο ΝΑΟΚ δεν παράτησε το ματς και με τέρματα των Μεζίλη και Παυλίδη μείωσε στο ένα το γκολ της διαφοράς, δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όμως οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν από την αντεπίθεση της Κέρκυρας και με τρία σερί γκολ μέσα σε ενάμιση λεπτό έκανε το 6-2 που ουσιαστικά τελείωσε και την υπόθεση- νίκη…
Ο Παναθηναϊκός κοιτά πλέον το ματς της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο το ΝΟ Χανίων στην Ηλιούπολη, με στόχο την έκτη σερί νίκη την ίδια στιγμή που θα παίζουν στο Αργοστόλι ο ΝΟΑ με τον ΠΑΟΚ. Αν οι Θεσσαλονικείς ηττηθούν οι πράσινοι θα βρίσκονται και πάλι στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.
Ο ΝΑΟΚ έχει ένα ακόμη δύσκολο ματς την επόμενη αγωνιστική, έστω και αν είναι στη έδρα του, με αντίπαλο το ΝΟ Χίου θέλοντας αρχικά να κάνει μία καλή εμφάνιση.
Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γιώργος Αφρουδάκης με τρία γκολ ενώ για το ΝΑΟΚ δυο τέρματα σημείωσε ο Ζαρκαντζάς.

Δείτε εδώ 12 φωτογραφίες του Action Images (φωτογράφος Μάρκος Χουζούρης) από το ματς στο ανοιχτό κολυμβητήριο των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων!
Η ταυτότητα του αγώνα:
Α1 ανδρών- 13η αγωνιστική
Κολυμβητήριο ΟΑΚΑ
Παναθηναϊκός-ΝΑΟ Κέρκυρας   12-5
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης-Μπιράκης
Τα οκτάλεπτα: 1-0, 5-2, 3-2, 3-1.
Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Κουρλιάφτης 2, Δερμιτζάκης Χ. 1, Αφρουδάκης Γ. 3, Δερμιτζάκης Δ. 1, Κόχειλας Ν. 1, Παπαδόγκωνας 2, Γερακούδης 1, Σιδέρης 1.
ΝΑΟ Κέρκυρας (Μίλαν Τζόρτζεβιτς): Μεζίλης 1, Παυλίδης 1, Ζαρκαντζάς 2, Γαλανός 1.

πηγή:aquaticsnews.com

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Μια σταθερή παντοτινή αξία σε όλες τις πισίνες! Υπεράνω όλων! Κάτι που δεν εξηγείται με λόγια, αλλά που μιλάει στην καρδιά μας. Είναι πίστη σε κάθε πάσα, αφοσίωση στην επίθεση, εμμονή σε κάθε "επαφή", χαρά σε κάθε γκόλ,αγωνία σε κάθε σούτ, πάθος σε κάθε άμυνα.
Πορευόμαστε μαζί της και δεν την αλλάζουμε ποτέ.